Дана 20.01.2025. године Виши суд у Београду донео је решење којим се усваја предлог за одређивање привремене мере, па се обуставља од извршења Одлука Скупштине Адвокатске коморе Србије од 18.01.2025. године у делу којим је одређена потпуна обустава рада, а преко обезбеђеног минимума процеса рада, те је одређено да ова привремена мера остаје на снази до правноснажног окончања поступка.

Из Одлуке Скупштине Адвокатске коморе Србије број 59/2025 од 18.01.2025. године, која је достављена у прилогу тужбе, утврђено је да је дана 18.01.2025. године Скупштина Адвокатске коморе Србије донела одлуку којом је одређена потпуна обустава рада адвоката на целој територији Републике Србије у трајању од седам дана и то од 20. до 26. јануара 2025. године, па је предложено да суд одреди привремену меру којом се обуставља од извршења наведена одлука у делу којим је одређена потпуна обустава рада, преко обезбеђеног минимума процеса рада.

У образложењу решења којим је усвојен предлог за одређивање привремене мере, између осталог, наведено је да Кодекс професионалне етике адвоката прописује да адвокат треба да извршава одлуку надлежног органа адвокатске коморе о протестном обустављању или ограничењу рада адвоката, под условом да је установљен минимум рада неопходан за заштиту основних права и интереса клијената и странака. Међутим, предметном одлуком Скупштине АКС је одређено трајање потпуне обуставе, али не и евентуални изузеци, било уз опште навођење дужности обезбеђења минимума процеса рада, било уз таксативно навођење таквих изузетака, а који би подразумевали остваривање минимума процеса рада у корист странака, односно побројане радње које би адвокати морали предузимати за време обуставе рада. Реч је о радњама које адвокати предузимају у циљу пружања правне помоћи, а које не трпе одлагање, јер могу произвести значајне последице услед њиховог пропуштања. Овде се пре свега мора имати у виду интерес малолетних лица у погледу кривичноправне заштите, затим одбрана окривљених који су лишени слободе у кривичном поступку, као и, једнако важна, заштита странака у грађанским и другим поступцима, у којима је предвиђена хитност у поступању.

Наиме, суд је нашао да  Скупштина Адвокатске коморе Србије, у складу са законом може донети легитимну одлуку да из одређених разлога орочено обустави рад, али само уз испуњење одређених законских услова. На ово адвокате, као чланове коморе, обавезује и Кодекс професионалне етике адвоката који је управо Скупштина Адвокатске коморе Србије донела. Међутим, садржином побијане одлуке Скупштине Адвокатске коморе Србије о потпуној обустави рада, створена је управо супротна ситуација, будући да истом није установљен минимум процеса рада, чиме је оваква одлука супротна Кодексу професионалне етике адвоката.

Против овог решења дозвољена је жалба Апелационом суду у Београду, при чему изјављена жалба не одлаже извршење решења.